Bez kategorii, Porady, ciekawostki, Wspinaczka

Wspinanie na wulkanie

Wspinanie Lanzarote
Wspinanie Teneguime Lanzarote

Bieganie to nie jedyna atrakcja jeśli o Lanzarote chodzi. Niepozorna i surowa Wyspa kryje w sobie znacznie więcej możliwości. Jedną z nich jest wspinanie, tak w wersji klasycznej, jak i boulderowej.

Wciąż niewielu ludzi myśli o tym uroczym zakątku na środku oceanu pod tym kątem. Tymczasem jest to doskonałe miejsce do treningu, bo warunki, z racji na łagodny klimat i małą ilość opadów, są cały rok. Do tego doskonałe wręcz tarcie i różnorodne tereny od połogich po monumentalne przewieszenia. Dodatkowo jest kilka fantastycznych miejsc na rozłożenie tyrolki m.in. nad pięknym wąwozem przy jedynej na Wyspie i oczywiście nieczynnej (z racji na znikomy opad i niemal całkowity brak wód gruntowych) zapory wodnej czy na południu w okolicy Playa Blanca’i.

Na wyspie znajduje się kilka ścianek sztucznych, niektóre przy obiektach hotelowych, jako dodatkowa atrakcja, prócz tego pokaźną ściankę znajdziemy w Arrecife w ośrodku sportowym, w centrum stolicy Lanzarote, gdzie za niewielką opłatą można się wspinać. W samym centrum, nieopodal uroczej zatoczki – Charco de San Gines – przy ulicy Calle Murcia zlokalizowana jest półnaturalna ścianka wspinaczkowa, z naturalną skałą i chwytami, gdzie często można spotkać ludzi do późnych godzin nocnych, gdyż wokół jest jasno dzięki ulicznym latarniom. Można tu porobić całkiem przyjemne trawersy, elementy boulderingu czy klasykę na wędkę. Trasy nie są zbyt długie i raczej łatwe. W poniższym materiale nieco więcej o tym miejscu. A może i wypatrzycie znajoma twarz:)

Lanzarote obfituje także w szereg miejsc wspinaczkowych całkowicie naturalnych. Te najbardziej znane to okolice Orzoli, tzw. Los Bolos de Orzola, gdzie wspina się po pozostałościach wulkanicznych, i które nadają się wprost idealnie do ćwiczeń i dla początkujących, choć i bardziej zaawansowani też znajdą tu coś dla siebie. Ja uwielbiałam wspinać się na Los Bolos, bo prócz ćwiczenia techniki można było zachwycić się widokami.

Wspinaczka Los Bolos Lanzarote
Wspinaczka Los Bolos de Orzola Lanzarote

Kolejnym miejscem godnym uwagi są okolice Barranco de Teneguime, gdzie znajduje się wiele bardzo ciekawych dróg o zróżnicowanym stopniu trudności. Aby dojechać na miejsce najlepiej mieć auto 4×4 lub choćby o wysokim zawieszeniu, bo dojazd jest trudny, drogą kamienistą i wyboistą, czasem mocno pod górkę (nie raz zarysowałam miskę czy zaryłam tłumikiem:) ale czegóż się nie robi dla fajnego dnia na ścianie). Należy auto zatrzymać w miejscu, gdzie widać z daleka po lewej wiatraki i dojść do urwiska. Jest kilka wydeptanych ścieżek, gdzie dość łatwo pokonuje się urwisko i dostaje na trawers wzdłuż skał. Należy nim iść na wschód, tak aby rozpoztarła się przed nami szeroka dolina, a stojąc przodem do skał, widok na ocean za sobą. Wpatrując się w skały łatwo dojrzeć drogi.

Wspinanie w okolicach Mali Lanzarote
Wspinam się ze znajomymi w Teneguime – Lanzarote

Wulkaniczna skała zapewnia doskonałą przyczepność, ciekawe formy i całkiem miłe ogólne wrażenia z jazdy 🙂

Dla bardziej wprawnych polecam okolice Cueva de Los Verdes ze swoimi półotwartymi korytarzami wulkanicznymi (na google map widać to jak wielkie dziury w ziemi), o właśnie takie:

jameosy

Do tzw. „Jameosów” można się dostać idąc rozległym polem lawy (są wydeptane ścieżki jak się dobrze wpatrzyć) lub z kimś kto zna teren np. z Klubu Adventure Lanzarote,  samymi już korytarzami. Nie polecam samotnych eksploracji, bo sporo tam niemiłych niespodzianek w postaci dziur, „tajemnych przejść” itp. Jednak aby się powspinać wystarczy dojść do „dziury” i znaleźć dogodne miejsce do zejścia (w pierwszej od dołu na zdjęciu zejście znajduje się mniej więcej w połowie dziury po lewej stronie). Znajdziecie tu sporo bardziej wymagających niż poprzednie, dość długich tras i przewieszeń. Trzeba też uważać na niespodzianki typu lecące kamienie i skalny pył. Zdecydowanie polecam mieć na wyposażeniu kask i odporne na tarcie spodnie:). A oto klimaty z „Jameosów”.

wspinanie okolice Cueva de Los Verdes Lanzarote
polskie wspinanie okolice Cueva de Los Verdes Lanzarote
wspinanie okolice Cueva de Los Verdes Lanzarote
hiszpańskie wspinanie okolice Cueva de Los Verdes Lanzarote
wspinanie okolice Cueva de Los Verdes Lanzarote
c.d. hiszpańskich wyczynów w okolicy Cueva de Los Verdes Lanzarote

Dla zaawansowanych są też ok. 200 m drogi na klifach Famary, najdłuższej plaży na Lanzarote.  Trzeba uważać na lecące kamienie i resztki skalne. Miałabym też ograniczone zaufanie do samych tras i punktów asekuracyjnych, bo z racji na kruchość skał bywa, że z czasem ulegają poluzowaniu. Z okolic najwyższego punktu można też zorganizować rappell (poniżej zdjęcia właśnie z takiej wyprawy)

SONY DSC
Rappell Famara fot. Miguel Caballero
Rappell Famara fot. Miguel Caballero
Ja, rappell i Famara 🙂 fot. Miguel Caballero
Rappell Famara
Wiszę na klifie Famary fot. Miguel Caballero

W okolicach Playa Blanca jest także doskonały rejon wspinaczkowy, tzw. Las Maretasgdzie znajdują się około 10-20 m ścianki częściowo „obite”. Jedyne na co trzeba uważać to fale. Najlepiej śledzić przypływy i odpływy i wybrać się kiedy może jest najniżej. Przy okazji można zasmakować kąpieli w naturalnych basenach skalnych.

Ostatnim terenem, tym razem dla miłośników boulderingu, są okolice Guatizy i tzw. Regalitos del Rey. Na rondzie na wjeździe do Guatizy skręcamy ostro w prawo i wjeżdżamy w drogę gruntową kierując się lekko w stronę oceanu. Szukamy dość regularnej w kształcie „dziury” w ziemi o niewysokich ścianach umazanych magnezją 🙂 Doskonały teren do „wolnego” wspinania. Coś więcej o terenie w materiale filmowym:

I to byłoby na tyle w temacie wspinaczkowym na Lanzarote. Jak widać jest tego, jak na małą wyspę, całkiem sporo, a po trudach wspinaczki można wymoczyć ciało w ciepłej morskiej wodzie. Czegóż trzeba więcej…:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s