Bez kategorii, Wspinaczka

Skalne podboje: A gdyby tak wspinanie z plażingiem w Rożnówie?

O jakież wielkie było moje zdziwienie, gdy usłyszałam, że mam w okolicy działki spory teren wspinaczkowy inny niż, niestety zakazane, „baldowe” Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, czyli tytułowy Rożnów. Piękne skały z piaskowca, sporo dróg, głównie VI i wzwyż, ale kilka łatwiejszych też się znajdzie.

8D43FB8B-BB62-47EB-BFCD-34FD236A8A4A

Baldy są fajne, ale ja jednak stanowczo wolę wspinanie po drogach ubezpieczonych lub trad. Z tym większym entuzjazmem pojechałam wypróbować pobliskie „piachy” w Rożnowie. Tylko 20 km od domu, które można pokonać choćby na rowerze (choć podjazdy są bardzo syte;)), a autem to już migusiem.

IMG_1036

Trzeba dojechać do Rożnowa i kierować się jak na kościół i cmentarz, który będzie tuż przed dużym skrzyżowaniem, lekko ponad drogą po lewej stronie. Dojeżdżamy do tego skrzyżowania i skręcamy w lewo. Jedziemy lekko pod górkę i zatrzymujemy auto na parkingu na jej szczycie, po lewej stronie (spory wyasfaltowany plac). Stamtąd kierujemy się w lewo główną drogą w dół. Za ok 200-250 m, za charakterystycznym domkiem Rożnów 720 wchodzimy na prawo w niewielką uliczkę między domkami i schodzimy nią w dół, do lasu jakieś kilkadziesiąt metrów.

UWAGA! Teren jest prywatny, a zatem nie zajeżdżamy i nie parkujemy przy skałach, nie zostawiamy śmieci, a potrzeby załatwiamy z dala od skał w całkiem sporym lesie.  Nie wolno tu biwakować, ani palić ognisk. Teren przeznaczony jest wyłącznie dla wspinaczy i na wspinanie.

Auto zostawiłyśmy na wspomnianym przykościelnym parkingu, załadowałyśmy szpej i ruszyłyśmy pod skały. Dojście zajmuje nie więcej niż 5 min. Po krótkim rekonesansie ruszyłyśmy na pierwszą drogę w sektorze zwanym Mur Zachodu, V+ – Dziurki. Początek łatwy nie był, z racji na obłe chwyty, ale minąwszy go jest już bardziej „piątkowo”;) Ładne wspinanie, mocne tarcie (drogie panie, która lubi nosić krótkie spodnie czy sukienki, niech lepiej założy do wspinania spodnie za kolano ;))

Droga Dziurki
Droga Dziurki

Kolejnym łupem, za sprawą Eli, padła droga Trzy buczki o wycenie VI.1. Druga lub trzecia wpinka dość „czujna”. Skała wydaje „pusty” dźwięk, może być, że kiedyś zaowocuje odpadnięciem tego kawałka, pewnie wraz z ringiem, oby nie ze wspinaczem;)

Droga Trzy buczki
Droga Trzy buczki

Trzecią drogę, Ela na prowadzeniu, ja na wędęczkę, zrobiłyśmy na skale vis-a-vis czyli na Zjazdowej Turni – Lewa Płytka – za VI. Bardzo przyjemna droga, chwilami „do pomyślenia” i zdecydowanie do zrobienia;)

Droga Lewa płytka
Droga Lewa płytka

Z racji na ograniczony czas udało nam się tylko tyle przejść, resztę pooglądałyśmy, zrobiłyśmy małą dokumentację zdjęciową i na pewno tam jeszcze wrócimy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Podsumowanie: Kawał piaskowcowej skały, a dokładniej kilka kawałów;) wspinanie na tarcie, dobrze obite drogi, skały dość dobrze utrzymane, gros, ale nie wszystkie są opisane. Jedyne w miarę dobre topo można znaleźć tutaj

Dojście z wygodnego i zacienionego parkingu 5-7 min, łatwy dostęp, widoki na Jezioro Rożnowskie, skały o różnej wystawie, spora część w cieniu drzew. W sumie kilkadziesiąt dróg różnej długości. Ponoć można zejść na plażę (zasłyszane, nie sprawdzone;)). Różne formacje: filar, komin, połóg, pion, przewieszenie, zacięcie.

P. S.

Regulamin wspinania w Rożnowie:

1. Wstęp na teren prywatny mają wyłącznie osoby wspinające się.
2. Obowiązuje zakaz wprowadzania jakichkolwiek pojazdów, w tym: samochodów, motocykli, skuterów.
3. Przebywanie na terenie prywatnym i rozkładanie sprzętu dopuszczalne jest tylko w najbliższej okolicy skał.
4. Przemieszczanie dopuszczone jest tylko po wyraźnie wytyczonych ścieżkach.
5. W przypadku dużej liczby osób właściciel ma prawo limitowania dostępu.
6. Obowiązuje zakaz piknikowania.
7. Obowiązuje zakaz biwakowania.
8. Obowiązuje zakaz palenia ognisk.
9. Obowiązuje zakaz pozostawiania śmieci oraz defekacji.
10. Obowiązuje strefa ciszy – prosimy o nie hałasowanie.

Jakiekolwiek odstępstwa od powyższych zasad są możliwe tylko za osobistą zgodą właściciela.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s